Używane czy nowe?

Używane czy nowe?

Jest to pytanie z którym zapewne spotka się większość z was. Mimo, że nowe rzeczy są ładniejsze, to jednak sporo droższe od używanych. Na co się w takim razie zdecydować? To zależy od osobistych preferencji, jednak warto poznać obie opcje oraz ich zalety i wady. 

Używane rzeczy mogą się wydawać atrakcyjne z różnych względów, jednak zdecydowanie największą zaletą jest cena, ponieważ samo wyjście w butach obniża ich wartość o 15-20%, więc może to być niezła okazja by złapać steala i mieć coś fajnego za bezcen. Jednak pojawia się też ryzyko, ponieważ nie ma zasady co się uszkodzi lub zużyje np.: możemy trafić na niewidoczny cracking, który po dwóch praniach kompletnie rozwali nam nadruk. Problemem w kilku-kilkunasto letnich butach może być też crumbling czyli guma, po długim pobycie w pudełku może zacząć się kruszyć i pękać już po kilku krokach. Jednak jest na to prosty sposób, jeśli chcemy żeby nasza ulubiona para na super specjalne okazje starczyła nam na lata. Wystarczy pochodzić raz w miesiącu po domu, aby guma trochę popracowała i powinno to na dłuższy czas zapobiec kruszeniu czy pękaniu podeszwy. Przy kupowaniu butów należy zwrócić uwagę na tzw: heeldrag czyli znaczące wytarcie podeszwy, szczególnie w okolicach pięty. Nie tylko odbiera to atrakcyjności wizualnej, ale również wpływa na wygodę chodzenia. Jeśli jednak mamy zdjęcia przed zakupem, to stopie zużycia podeszwy może nam sporo powiedzieć o faktycznym stanie jeśli mamy podejrzenia co do ukrywania renowacji lub gdy zdjęcie jest słabej jakości. Kolejnym aspektem jest fakt, że musimy porządnie wyprać rzeczy używane bo nigdy nie wiadomo czy poprzednia osoba nie zostawiła nam jakichś niespodzianek. Pralnia chemiczna jest dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem jeśli boimy się o higienę. Zawsze gdy dostaniemy używaną rzecz, to dobrym nawykiem jest dokładnie sprawdzenie w poszukiwaniu wad takich jak dziurki, plamy, odbarwienia, ślady szycia oraz cracking na nadrukach i aby nie było problemów ze zwrotami lub refundami, to zawsze warto nagrać opening paczki aby mieć podstawę w przypadku callouta, ponieważ bez nagrania jest tylko słowo przeciwko słowu.  

Nowe rzeczy mają sporo plusów obiektywnie mówiąc, a subiektywnie jeszcze więcej. Jednym z największych jest pewność co do stanu i wyglądu, ponieważ w razie problemów zawsze możemy zwrócić lub wymienić taką rzecz. Kolejnym aspektem jest czas używania, bo nowe buty starczą nam na zdecydowanie dłużej niż znoszone, a elementy podatne na cracking lub przetarcia możemy utrzymać długo w dobrym stanie, jeśli będziemy o nie odpowiednio dbać.

Powrót do blogu