Jak rozpoznać stronę z podróbkami?

Jak rozpoznać stronę z podróbkami?

W obecnych czasach wszyscy chcą zaoszczędzić i złapać najlepsze steale, jednak łatwo jest się na tym przejechać. Przekaże Ci tu porady, które pomogą w rozpoznaniu i uniknięciu fałszywych stron. 

 

Krok pierwszy: Ceny 

Jak już trafiliśmy na super ofertę rzeczy, która nam się podoba to warto sprawdzić ceny oraz dostępność innych rzeczy w sklepie. Jeśli natrafimy na yeezy 350 w pełnej rozmiarówce za 500 zł lub bluzę supreme bogo za 1000 zł w wysokiej dostępności to już powinna nam się zapalić czerwona lampka, że sklep to najpewniej podróbki. Wystarczy sprawdzić ceny dla porównania na legitnych serwisach np. StockX czy Grailed i jeśli widzimy limitowane buty za 30% ceny i to we wszystkich rozmiarach to zdecydowanie coś jest nie tak. 

 

Krok drugi: Regulamin 

Jeśli przeszliśmy już przez ofertę sklepu i ceny czy rzeczy nie wyglądają podejrzanie to warto zerknąć do regulaminu na kilka punktów czyli: kraj rejestracji działalności, metoda wysyłki czy informacje o zwrotach i terminach, a na końcu na dostępne metody płatności. 

Kraj ma znaczenie, ponieważ polski sklep zarejestrowany na obrzeżach Londynu nie wygląda dobrze. Jeśli mamy wątpliwości, zawsze możemy zobaczyć adres w Internecie czy np. mają swoją siedzibę lub biuro. Często zdarza się, że są to firmy krzaki, zarejestrowane w fałszywych miejscach (np. 100 firm na jeden adres) i nie posiadają fizycznych magazynów czy lokali i są jedynie maszynką do trzepania kasy z nieświadomych użytkowników.  

Jednak jeśli firma jest zarejestrowana w Polsce, to nadal nie daje nam 100% pewności, że jest to prawdziwy sklep. Warto zwrócić uwagę na czas wysyłki oraz kraj pochodzenia, ponieważ np. Dopestore.pl wykorzystuje luki w prawie by legalnie wysyłać ludziom podróbki. Tzw: dropshipping, czyli ktoś w Polsce zamawia na Twoje dane podróbki prosto z Chin i nie odpowiada za towar, ponieważ nawet nie ma go w rękach. Dlatego wszystkie sklepy i aukcje allegro, które mają w kraju pochodzenia/wysyłki Chiny czy inne azjatyckie państwa należy omijać. To samo z terminem, ponieważ nie wszędzie musi być zaznaczony kraj, ale długiej wysyłki z Chin się nie przeskoczy. Dlatego np.: wysyłka 15-20 dni powinna sprawić, że zapali się nam czerwona lampka. 

Metody płatności są kolejną formą weryfikacji. Jeśli strona obsługuje tylko płatność western union czy PayPalem, to powinniśmy uważać, ponieważ uzyskanie zwrotu w razie problemów może być bardzo ciężkie lub nawet często niemożliwe. Najbezpieczniejsze są płatności przelewem lub kartą (ale tu trzeba bardzo uważać na swoje dane!), ponieważ uzyskanie zwrotu czy otworzenie sporu jest dużo prostsze. 

Może się też okazać, że w regulaminie znajdą się nieprawne punkty np.: brak możliwości zwrotu towaru bez podania przyczyny, co gwarantuje między innymi Unia Europejska. Brak takiego punktu lub próba wymigania się z możliwości zwrotu powinna być kolejną czerwoną flagą. 

 

Krok trzeci: Opinie  

Jeśli już przejrzeliśmy regulamin i wszystko wydaje się w porządku to warto zawsze wpisać nazwę danego sklepu/firmy w Google by wyszukać opinie innych ludzi na temat prawdziwości. Warto zwrócić uwagę czy ilość opinii jest duża, im więcej tym lepiej, bo przy 10 opiniach to łatwo samemu wszystkie wystawić. Jeśli w google cisza, to zawsze warto też się zwrócić na grupki typu LCATS czy Hajpbestie Wujaszka, ponieważ mamy tam koncentracje osób zainteresowanych tematem. Warto zacząć od wpisania nazwy w lupkę na grupie, bo jeśli Ty znalazłeś super steal, to jest spora szansa, że inni też zwrócili na to uwagę i zadali pytanie o legitność strony. Jeśli jednak jesteś pierwszy, to nie bój się wrzucić linka do strony i zadać pytania, bo ludzie szybko powinni odpisać czy sklep jest L czy F. 

 

W tych 3 krokach powinieneś być wstanie uniknąć zdecydowanej większości fałszywych stron ze świetnymi promocjami, także uważaj na siebie i przyjemnych zakupów! 

 

Obraz: https://pl.depositphotos.com/28192573/stock-photo-fake-stamp.html

Wróć do blog